Yatak

Yataklar, insanların uyuyup dinlenebileceği yer olmanın ötesinde geçmiş tarihlere de bakıldığında evin en önemli mobilyası olarak görülüyordu. Orta Çağda Avrupa’da yatak yalnızca uyumak için değil aynı zamanda yemek yerken uzanmak için de kullanılıyordu. Tarih boyunca yatak estetiğine yani üzerindeki oyma ve işlemeleri, örtülerine ve gösterişine önem verildi. Statü sembolü olarak bile görüldüğü oldu. Bugün ise yataklar daha modern ve konforlu bir hal aldı. Artık Google arama motoruna yatak yazdığımız zaman sonuçlarda konforun ve rahatlığın öne geçtiğini görüyoruz.

Yatak Nedir

Yatak Nasıl Üretilir

Çift kişilik bir yatak için  yaklaşık 1000 yay yani 1.5 km’lik bir dolgu kullanılır. Yay miktarının fazla olması yatağı vücuda daha uygun hale getirir ve hareket esnasında tüm yatağın sarsılmasını engeller. Bu yaylardan dolgu oluşturulur ve bu dolgular polyester keselere konulur. Isı ve yapıştırıcı kullanılarak bu keseler birleştirilir. Bu keseler üst üste konularak yatağın iç yapısı elde edilir. Sonra çevresi çita ile sarılarak yatağın ölçüleri ve yapısal bütünlüğü sağlanmış olur. Daha sonra yatağın özelliğine bağlı olarak üst dokuları konulur. Bu dokular polyester, fiber, pamuk süngerlerden oluşabilir. Yatağın özelliğine göre lateks de kullanılması mümkündür, lateks yay etkisi yaratan süngerimsi bir dokuya bezer. Bu dokular yatağın sertlik derecesine uygun hale getirilir. Her insanın omurga yapısı, vücut yapısı gibi özelliklerine göre ihtiyaç duyacağı yatak özelliği değişir. Yatak ile ilgili en önemli özelliklerden bir tanesi üzerindeki kumaşın dokusudur. Bu kumaşın hava alan, terletmeyen, vücuda uyumlu bir yapısı olmalıdır.

Kaliteli Uyku için Yataklar

Kaliteli bir uyku için iyi bir yatak seçmek kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir. Derin ve kaliteli bir uyku vücudu dinlendirdiği gibi, mental olarak da dinlenmenizi sağlar. Uykusuzluk; stres bozukluğuna, hormonal dengesizliğe, tansiyon, kilo alımına ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir ayrıca bağışıklık sistemi dengesi için de uyku önemli bir unsur.  Yapılan araştırmalar göre çocuklar için ideal uyku süresi bir günde 11 saat iken, yetişkinler için ideal uyku süresi 8 saat. Bu sürelerin altında uyuyan insanların daha fazla hastalık riski taşıdığı biliniyor. Uykunun düzenli ve kesintisiz olması da insan sağlığını olumlu etkileyen bir durum. İnsanlar çok geç yatarak 8 saat uyusalar yada hafta içi az uyuyup hafta sonu yeterli uykuyu fazlasıyla alsalar bile yine de uykusuzluk çekerler. Uykunun vücut ve ruh sağlığı açısından düzenli olması gerekir.

Peki yatağın uyku kalitesi için önemi nedir? Eğer yattığınız zaman yatağınızda ki yaylar batıyorsa, yatağınızın üst bedi ve süngeri vücudunuzu kavramıyorsa, yatakta döndüğünüz zaman sarsıntı veya ses oluyorsa, uyandığınızda eklem yada omurga ağrıları çekiyorsanız uyku kalitenizi düşüren en önemli nedenlerden biri yatak demektir.

Uygun Yatak Nasıl Seçilir

Yatağın Bileşenlerinin Ömrü

Yataklar her insan için kişiye özel olarak seçilir. Omurga yapısı, vücut yapısı, kilosu gibi özellikler uygun yatak seçiminde önemlidir. Fakat yatağın destek yapısı, iç dolgusu, yay sistemi gibi özelliklerde yatak seçiminde rol oynamalıdır. Aşağıdaki grafikte yatağın iç yapısının yatak ömrü açısından önemi görünüyor.

Hangi sertlikte yatak seçmelisiniz? Farklı kilodaki kullanıcılar yatağın sertliğini farklı hisseder. Uyku pozisyonu da yatak tercihini etkiler.  En çok tercih edilen sertlik dereceleri 1 ile 10 arasına ayrılmış segmentlerden 4 ile 7 aralığıdır. Yatak modelleri tüm kriterler baz alınarak üretilir.

Uyku Pozisyonu

  • Eğer yan yatıyorsanız bacak hareketleriniz sürekli değişim gösterebilir. Bunun sonucunda sertlik yapısının oluşturulmasını sağlayan dokulardaki boşluklar yada yaylar sürekli hareket edecek. Yan pozisyonda yatan insanlar için doğru yatak sertliği 3-6 aralığı olacaktır.

  • Eğer sırt üstü yatıyorsanız sırtınızın yatak tarafından desteklenmesi gerekir. Bu desteğin sağlanması için sertlik derecesi bir tık artmalıdır ve doğru tercihiniz 4-7 aralığında olmalıdır

  • Eğer yüz üstü yatıyorsanız, mide yatak tarafından en çok desteklenmesi gereken bölgedir. Bu durumda ideal dereceniz 5-7 aralığında olmalıdır.

Kilo Aralığı

  • Eğer 65kg ve altındaysanız ve yumuşak yatak seviyorsanız yatak setlik dereceniz 3-4.

  • Eğer 65kg-90kg aralığında yumuşak yatak seven biri iseniz yatak sertlik dereceniz 3-4.

  • Eğer 65kg-90kg aralığında sert yatak seven biri iseniz yatak sertlik dereceniz 8-9.

  • Eğer 90kg üstünde biriyseniz aradığınız sertlik derecesine 1 puan eklemelisiniz. Örneğin 4 isteyen biriyseniz bu derece 5’e çıkacaktır.

Yatak Çeşitleri